Open Data portál Ministerstva financií Slovenskej republiky je bezplatná platforma, kde nájdete okrem základných informácií o problematike otvorených údajov všetky datasety, ktoré zverejňuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky a rozpočtové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva pod otvorenou licenciou, v strojovo spracovateľnom formáte pre voľné použitie na komerčné aj nekomerčné účely.
Otvorené (vládne) údaje sú informácie, ktoré zhromaždili, vytvorili alebo za ne zaplatili orgány verejnej správy (verejný sektor) a ktoré sú voľne dostupné na opakované použitie na akýkoľvek účel.
Štandardom kvality datasetu poskytovaného povinnou osobou je rozdelenie kvality datasetu na šesť úrovní:
Otvorený spôsob zverejnenia datasetu je splnený vtedy, ak:
Štandardom pre zverejnenie údaja ako otvoreného údaja je jeho zverejnenie s otvorenou licenciou - najmä Creative Commons CC0 alebo CC-BY.
Rozsah povinných metadát pre katalóg, datasety a distribúcie stanovuje medzinárodný aplikačný štandard pre metadáta Data Catalog Vocabulary - Application profile (DCAT-AP) a jeho národná špecializácia DCAT-AP-SK 2.0. Pre internú potrebu alebo zlepšenie možností vyhľadávania si organizácia môže zoznam metadát rozšíriť o ďalšie metadáta.
Štandardom pre poskytovanie otvorených údajov je:
Datasety publikované ako otvorené údaje nesmú byť publikované vo forme už istým spôsobom spracovaných alebo filtrovaných údajov, či už vo forme selekcie, alebo agregácie údajov
Pre dátové štandardy v oblasti otvorených údajov platí tiež pravidlo duality. To znamená, že otvorené údaje musia byť zverejňované súčasne v obidvoch formách:
Pre niektoré oblasti existujú medzinárodné štandardy, pre iné oblasti platia len nepísané “de-facto” štandardy, ako napr. ISO, IETF, EÚ, OASIS, OGC. Na tieto nepísané štandardy je potrebné vytvoriť národné štandardy na všetkých úrovniach sémantickej interoperability a ich dodržiavanie je potrebné vynucovať.
Strojová spracovateľnosť údajov je veľmi závislá na možnosti automatizovane vytvárať prepojenia medzi údajmi a odvodzovať zo súboru údajov poznatky. Prepojenia údajov sú vytvárané pomocou stotožnenia obsahu niektorého atribútu údajov (napr. ľudia s rovnakým menom). Cieľom je používanie univerzálnych referencovateľných identifikátorov (URI), ktoré v najvyššej úrovni kvality údajov tvoria základný vyjadrovací prvok jazyka na popis údajov.
Ontológie sú štruktúry popisujúce určitý tematicky ucelený okruh údajov spôsobom umožňujúcim strojové odvodzovanie, t.tj spracovanie údajov s ohľadom na význam údajov.
Použitie ontológií pri definícii údajov je podmienkou na dosiahnutie kvality otvorených údajov v úrovni 4 a 5.